27/12/2021
Blog
Ciltleme Makineleri Nedir ?

Ciltleme makineleri evrak işleri olan kurum, firma ya da şirketler tarafından kullanılabildiği gibi, kırtasiye ve matbaacılık alanında da kullanılan makinelerdir. Birçok farklı boyuttaki kağıt ya da evrakın bir arada tutulmasını sağlamak amacıyla kullanılan bu makinelerin aynı zamanda ev ve ofislerde de kullanılabilecek boyut ve özelliklere sahip olanları da bulunur. Ciltleme makinelerinin ana görevi, kitap ya da defter gibi bir arada bulunmayan elle tutulan ya da bilgisayar ortamında alınan notları içeren belge ya da evrakların bir arada düzenli bir şekilde tutulmasını sağlamak olarak tanımlanabilir.

Ciltleme makinelerinin çalışma prensibi iki aşamalı gerçekleşir. İlk aşama bir araya getirilmesi istenen belge ya da evrakların düzenli ve simetrik bir şekilde delinmesi aşaması iken ikinci aşama yapılan bu delme işleminden sonra belge ve evrakların birleştirilmesi aşaması olarak kabul edilir.

Ciltleme makineleri birçok farklı özelliği bulunan özel tasarım makinelerdir. Aynı zamanda kullanım amacına, kullanılacak yere ve kullanım sıklığına göre birçok çeşide sahip olan bu makinelerde en çok kullanılan ve yaygın olan çeşitler: plastik spiral makineleri, tel spiral makineleri ve helezon spiral makineleridir.

Plastik spiral makineleri ev ve ofis tarzı alanlarda daha basit ve pratik delme ve birleştirme işlemi için kullanılırken, tel spiral makineleri daha kapsamlı makineler olduğu için iş yoğunluğunun fazla olduğu iş kollarında kullanılır. En kapsamlı özelliğe sahip olan helezon spiral makineler delme ve birleştirme konusundaki kapasitesi hem de tamamen teknolojik bir makine olma özelliği ile ön plana çıkar.

Ciltleme makineleri standart boyutlara sahip belge ve evrakların ciltlenmesi dışında A3, A4, A5 gibi daha birçok farklı boyutlara ve özelliklere sahip belge ve evraklarında delme ve birleştirme işlemini gerçekleştiren pratik, kullanışlı ve iş yükünü hafifleten makineler olarak bilinir. Laminet Ofis Sistemleri firmasında tüm bu çeşit ve özelliklere sahip ciltleme makineleri bulabilir ve kullanım amacınıza en uygun olanı tercih ederek iş yükünüzün hafiflemesini ve belge ve evraklarınızın düzene kavuşmasını sağlayabilirsiniz.