27/12/2021
Blog
Evrak İmha Makineleri Nedir ?

Kullanılmış, işi bitmiş fakat hala içeriği itibarı ile önemli sayılan belge ve evrakların istenmeyen kişi ve kurumların eline geçmesini engellemek amacıyla kullanılan makinelere evrak imha makineleri denir. Bu makineler çeşitli kapasite ve özelliklere sahip modelleri ile evrak imha konusunda kullanılan en önemli makineler olarak hem kişisel alanda hem de iş ve ofis tarzı çalışma alanlarında kullanılmaktadır.

Kişisel tip evrak imha makineleri ile ev ve ofis ortamında imha edilmesi istenen belge ve evraklar kolay bir şekilde imha edilmektedir. Evrak imha makinelerinin en yalın hali olarak kabul edilen kişisel tip kullanıma sahip evrak imha makineleri, pratik kullanıma ve taşınabilir bir yapıya sahip olma özelliği ile ön plandadır.

Ortak tip kullanıma sahip evrak imha makineleri daha donanımlı olan makineler olarak ofis tarzı çalışma alanlarında birden fazla kişinin kullanabileceği kapasiteye sahip ürün gruplarındandır. Atık kağıt haznesinin daha büyük olması nedeniyle belli bir oranda belge ve evrakın ara vermeden imha edilmesi konusunda daha verimli bir çalışma yapısına sahiptir.

Profesyonel tip kullanıma sahip evrak imha makineleri en donanımlı olan ürün grubu olarak daha özel belgelerin imhasında kullanılmaktadır. İmha kapasitesi ile ön plana çıkan bu ürün ile sayfalarca belge ve evrak kısa süre içerisinde imha edilebilmektedir. Ayrıca atık kağıt haznesini büyüklüğü ve ürünün çalışma kapasitesi sayesinde ara verilmeden düzinelerce sayfa belge ve evrak pratik bir şekilde imha edilebilmektedir.

Evrak imha makinelerinde belgeler düz şerit halinde, çapraz ve konfeti şeklinde kesilerek imha işlemi gerçekleştirilmektedir. Düz şerit kesim sonucu imha edildiği düşünülen evrakların kısmen de olsa bir araya getirilme durumu söz konusu olabildiğinden güvenlik açısından çok tercih edilmemektedir. Çapraz kesim ile konfeti kesim işlemini gerçekleştirerek evrak imha eden ürünler sırf bu özellikleri sayesinde çok daha fazla tercih edilmektedir. Bunun sebebi konfeti kesim ve çapraz kesim işlemi sonucu imha işlemi gerçekleştirilen belge ve evrakların bir araya getirilip, içeriğine ulaşmak nerede ise imkansız kabul edilmesidir.