27/12/2021
Blog
Kağıt Kırma, Katlama ve Perforaj Makineleri Nedir ?

Zımba teli ya da spiral makineler kullanılmadan ve başka bir materyale ihtiyaç duyulmadan düzinelerce kağıtların bir arada bulunmasını sağlayan makinelere kağıt kırma, katlama ve perforaj makineleri adı verilir. Bu makineler ile kağıtlar belli ölçüler ile tespit edilen bölgelerden kırılmakta ve daha sonra kırılan bu kağıtlar katlama makinesi aracılığı ile kırıldıkları yerden katlanmaktadır. Bu işlem neticesinde broşür, defter ya da tanıtım yazısına dönüşen kağıtları bir arda tutan sadece yapılan işlemler neticesinde kağıdın kendisidir.    

Tamamen teknik özelliklere sahip olan bu makinelerin daha pratik ve insan müdahalesi ile çalışan türleri de bulunmaktadır. Elektronik olan kağıt kırma, katlama ve perforaj makineleri ile kısa süre içerisinde sayfalarca kağıdın kırılma ve katlanma işlemleri yapılabilmektedir.

Genel olarak kağıt kırma makinesi ayrı, kağıt katlama makinesi ayrı ve perforaj makinesi ayrı olmakla birlikte kimi makineler kağıt kırma ve katlama işlemlerini birlikte yapabilecek özelliğe sahip iken kimi makineler de kağıt katlama ve perforaj işlemlerini birlikte yapabilecek özelliğe sahiptir. Bu tür makineler ile pratik bir şekilde her iki işlem sırası ile yapıldığı için zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlar.   
   
Manuel kağıt kırma ve perforaj makineleri ile işlemler genel olarak insan gücü ve planlaması ile gerçekleştirilmektedir. Pratik olan bu makineler hesaplamaların doğru yapılması halinde sorunsuz bir şekilde kağıt kırma işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Kağıt katlama makineleri ise işin doğası gereği otomatik tarz makineler ile yapılarak kısa süre içerisinde seri katlama usulü ile binlerce sayfanın katlanması sağlanır. Teknik özelliklerin ön planda olduğu bu makine grupları ölçme işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından, kırılan kağıtların seri bir şekilde katlanmasını sağlar.

Kağıt kırma, katlama ve perforaj makineleri matbaacılık alanında ortaya koyduğu pratik fayda nedeniyle çok sık kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir ürün grubu haline gelmiştir. İş gücünü ve maliyeti azaltması aynı zamanda seri ve düzgün işlerin ortaya çıkması için ihtiyaç duyulan bu makinelere dair aradığınız her şeyi Laminet Ofis Sistemleri firmasından ulaşabilir ve ihtiyacınız olan kağıt kırma, katlama ve perforaj makinelerini güvenli bir şekilde temin edebilirsiniz.