27/12/2021
Blog
Laminasyon Makineleri Nedir ?

Kaplama makinesi olarak da bilinen laminsayon makinelerinin çalışma prensibi iki farklı materyalin birleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle broşür, menü, kartvizit, reklam materyallerinin üzerindeki baskıların yıpranmaması ve daha uzun ömürlü olması amacıyla kullanılan laminasyon makinelerinde pratik bir şekilde kaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Baskılı kağıdın ön ya da arka yüzeyine bant ya da ince şerit halinde laminasyon işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak baskılı materyal ve üzerine de kullanılacak laminasyon filmi konarak laminasyon makinesine yerleştirilir. Bu yerleştirme işleminin düzgün ve ölçülü olması ortaya çıkacak birleştirme işlemi için son derece önemlidir. Daha sonra kullanılan laminasyon makinesinin çalışma prensibi doğrultusunda işlem gerçekleştirilerek laminasyon işlemi tamamlanır.

Laminasyon makinelerinde birleştirme işlemi soğuk ve sıcak olmak üzere iki çeşittir. Laminasyon işleminde kullanılacak materyal ve kullanım amacı uygulanacak soğuk basım ya da sıcak basım işleminin tespiti açısından önemlidir. Laminasyon makineleri pratik kullanıma sahip olma özelliği ile hem ofis ortamında hem de ev ortamında kullanılabilecek yapıdadır. Çok sık kullanılacak yerlerde profesyonel laminasyon makinelerinin kullanılması hem yapılacak birleştirme işleminin kalitesini arttırmakta hem de zaman ve iş gücünden tasarruf sağlayarak kısa süre içerisinde çok fazla birleştirme işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.  

Rulo ve selefon laminasyon makineleri ile yapılan birleştirme işlemleri daha az sürtünmeli olduğu için daha kaliteli iş çıkmasını sağlamaktadır. Kullanılacak materyale göre hem sıcak baskı hem de soğuk baskı işlemini gerçekleştirebilen bu laminasyon makineleri ile kağıtların her iki yönüne birlikte laminasyon işlemi gerçekleştirilerek daha pratik bir iş ortaya konmaktadır.

Laminasyon makinelerinde kullanılacak materyalin kalınlığı işin kaliteli olması bakımında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Profesyonel laminasyon makinelerinde 75 ile 250 mikrona kadar baskılama işleme gerçekleştirilirken, rulo ve selefon makinelerde 5.5 mm kalınlığına kadar fotoblok baskılama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Laminasyon makinelerine ilişkin kapsamlı bir ürün yelpazesi bulunan Laminet Ofis Sistemleri firması sizlere ihtiyaç duyabileceğiniz pratik kullanıma sahip ürün çeşitlerini bir arada sunmaktadır.